6 Ekim 2015 Salı

KEMİK SUYUNA ÇORBA NASIL YAPILIR?

     Kurban bayramı geldi de geçti bile. Bir kemik suyu çorbası yapmak lazım muhakkak. Oldukça faydalı ve yaklaşan soğuk kış günleri için hepimize iyi gelecek. Ben de yavaştan ufaklığa tattırmayı düşünüyorum.
Çoğunlukla küçük parçalara ayrılmadan gelir kurban kemikleri. Hal böyle olunca da dolaba koyma imkanı olmaz. Ben de çoğunlukla kaynatır çok da abartmadan buzdolabı poşetlerinde buzluğa stoklarım. Direk kaynatıp da içilebilir ama ben çorbasını daha çok severim. Tarifimi de paylaşayım sizinle.

MALZEMELER:

  • 1 parça kemik ( isterseniz eti tamamen sıyrılmış ya da biraz kalanlar da olabilir)
  • 1 yumurta sarısı
  • 2 yemek kaşığı un
  • 3 yemek kaşığı yoğurt
  • 2 diş sarımsak 
  • pul biber, karabiber, tuz
YAPILIŞI:

Kemikleri büyük bir tencere bir saat kadar üzerini geçecek suyla haşlıyoruz ( düdüklüde 25-30 dk arası) Daha sonra ufak kemik parçaları kalmaması için süzgeçten geçiriyoruz. Tekrar ocağa alıyoruz. Bir kabın içinde un,yoğurt ve yumurta sarısını iyice çırpıyoruz. Kaynamakta olan kemik suyundan bu karışıma bir iki kaşık alıp karıştırıyoruz. Buna ılıştırma, alıştırma deniyor. Sebebi ise yoğurdun kesilmemesi. Daha sonra bu karışımı yavaş yavaş karıştırarak çorbanın içine ilave ediyoruz. Biraz tuz ilavesi yapabilirsiniz bu aşamada.10-15 dk kadar daha kaynattıktan sonra kaselere alıyoruz. Dilerseniz iki diş sarımsağı döverek yine iki kaşık sirkeyle karıştırıp üzerine sos olarak dökebilirsiniz. Lezzetine lezzet katacaktır.